Posjeta Hrvatskom saboru i Muzeju za umjetnost i obrt Zagreb

Autor: Biserka Kuzmić, 3. 11. 2011.

Učenici 3.b i 4.a razreda Obrtničke škole Sisak su 19. listopada 2011. godine posjetili Hrvatski sabor i Muzej za umjetnost i obrt u Zagrebu.

Kroz najznačajnije i javnosti dostupne prostorije Sabora provela ih je, objasnila njihovu namjenu, značaj i povijest, gđa. Marija Krakić, predstojnica Službe za odnose sa javnošću Hrvatskog sabora. Učenici i njihovi pratitelji, profesori Alenka Jug i Josip Božić, prisustvovali su i pratili dio plenarne sjednice Sabora na kojoj su zastupnici raspravljali o problemima i perspektivi hrvatskog sela i poljoprivrede. Posjet je završen kraćim susretom i razgovorom s Ivanom Šantekom, zastupnikom HDZ-a iz Sisačko-moslavačke županije.

Drugi dio posjeta sadržavao je posjet Muzeju za umjetnost i obrt. Muzej je osnovan 1880. godine na inicijativu Društva umjetnosti i njegovog tadašnjeg predsjednika Isidora Kršnjavija. Projekt zgrade izradio je arhitekt Herman Bolle. Reprezentativna historistička palača je izgrađena 1888. godine. Uz Muzej osnovana je 1882. godine i Obrtna škola, današnja Škola za primijenjenu umjetnost i dizajn. Strateški cilj djelovanja Muzeja je očuvanje tradicionalnih vrijednosti narodnog obrta i stvaranje nove estetičke kulture građana. Današnji stalni postav osmišljen je i otvoren za javnost 1995. godine. Muzej „raspolaže s fundusom od oko sto tisuća predmeta lijepih i primijenjenih umjetnosti u rasponu od 14. do 21. stoljeća, organiziranim u zbirke: namještaja, stakla, metala, keramike, skulpture, slikarstva, grafike, satova, grafičkog i produkt dizajna, arhitekture, fotografije (jedna od najstarijih na svijetu) i fotografske opreme, tekstila i mode, glazbenih instrumenata, oslikane kože, bjelokosti, tiskarstva i knjigoveštva“ (Vodič / Muzej za umjetnost i obrt, Muzej za umjetnost i obrt, Zagreb, 2010., str.12). Muzejski predmeti su prikupljeni otkupom ili donacijama građana, a izloženi u četrnaest dvorana u rasponu od gotike do art decoa.

Posjetili smo i posebnu izložbu unutar Muzeja, Zbirku Thyssen-Bornemisza (Remek-djela zlatarstva od 15. do 19. stoljeća). Izložen je dio, trideset luksuznih predmeta od plemenitih metala iz Zbirke, nastalih na prostoru njemačkih zemalja od 15. do 18. stoljeća, a stilski od gotike do klasicizma. Izloženi predmeti: pladnjevi, pokali, vrčevi, toaletne garniture, stolni svječnjaci, soljenke i burmutice izrađeni su od poludragog kamenja (lapis lazulija, ahata, gorskog kristala), pozlaćenog bakra, srebra, roga nosoroga, nautilus školjke ili kokosovog oraha. Način obrade predmeta (lijevanje, izvlačenje, iskucavanje, cizeliranje, filigran, tehnika jetkanja) i estetski dojam pokazuju rafinirano majstorsko umijeće, naporan i vremenski zahtjevan rad i estetski afinitet zanatlija. Predmeti iz Zbirke imaju upotrebnu i prije svega reprezentativnu namjenu i vrijednost. Predstavljali su mjerilo društvenog statusa, izraz i odraz moći, ukusa i obrazovanja vlasnika.

Josip Božić, prof.

Kako je posjetu doživio učenik Franjo Gepert možete pročitati u priloženim dokumentima.

Izlet_u_Zagreb.doc (23.50 KB)