Europski dan jezika/ Svjetski dan turizma/ Dani europske baštine/Međunarodni dan kulturne baštine u projektu Down EU Avenue

Autor: RENATA BERNIĆ, 30. 9. 2022.

Ove smo se godine uključili u projekt Down EU Avenue u kojem će učenici i nastavnici obilježiti važne europske datume vezane za književnu i kulturnu baštinu te medije.

Voditeljice projekta su profesorica Ivana Opačak iz Slavonskog Broda te Maria-Luciana Calinovici iz Navodara u Rumunjskoj. U našoj školi koordinatorice su projekta nastavnice Engleskog jezika Vesna Marinčić i Sonja Turk i nastavnica Hrvatskoga jezika Renata Bernić. Trenutno su već uključeni učenici 1.c i 2.c razreda, a tijekom godine će se uključivati i ostali zainteresirani učenici.

Prve su projektne aktivnosti bile vezane za Europski dan jezika koji se obilježava 26. rujna, Svjetski dan turizma koji je 27. rujna te Dane europske baštine i Međunarodni dan kulturne baštine 23. rujna.

Svoju smo zajedničku suradnju počeli obilježavanjem Europskog dana jezika tako što su učenici  izradili svoj avatar i predstavili se na materinskom jeziku te to isto učinili na engleskom.  Učenici su uživali radeći svoje avatare na satu Hrvatskog jezika, a zatim su slušali govornike drugih jezika koje nemaju priliku tako često čuti.

Učenici su izradili suradničku prezentaciju u Canvi u kojoj su izdvojili citate o jeziku, napisali ih na materinskom jeziku te preveli na engleski.

Svjetski dan turizma te Dane europske baštine obilježili smo tako da su učenici na interaktivnoj karti označili uz svoju školu i tri lokacije našeg kraja te na engleskom jeziku opisali važnost tog spomenika kulturne baštine.

Autorica teksta: Renata Bernić