Odluka o financiranju obveznih udžbenika za učenike srednjih škola u Republici Hrvatskoj za školsku godinu 2022./2023

Autor: Valentina Kardaš, 22. 8. 2022.

Vlada Republike Hrvatske je na 136. sjednici održanoj 28. srpnja 2022. godine donijela Odluku o financiranju obveznih udžbenika za učenike srednjih škola u Republici Hrvatskoj za školsku godinu 2022./2023. sredstvima iz Državnog proračuna Republike Hrvatske  koji su članovi kućanstva koje je korisnik zajamčene minimalne naknade sukladno propisu kojim se uređuje područje socijalne skrbi.

Korisnici naknada obvezni su centrima za socijalnu skrb dostaviti potvrdu škole iz koje je jasno vidljivo da je učenik u šk. god. 2022./2023. upisan prvi puta u određeni razred, a za srednje strukovne škole i program i trajanje programa (zbog određivanja iznosa naknade).

Odlukom je propisano da pravo na financiranje ne ostvaruju učenici:

·      koji ostvaruju pravo na sve obvezne udžbenike po drugoj osnovi

·      koji ostvaruju pravo na puni novčani iznos za nabavu obveznih udžbenika

·      koji ponavljaju razred

te stoga centri njihove podatke za isplatu ne dostavljaju Ministarstvu znanosti i obrazovanja.

Učenici s područja jedinica lokalne ili područne (regionalne) samouprave koje će za šk. god. 2022./2023. osigurati nabavu besplatnih udžbenika također ne mogu ostvariti pravo na naknadu pa centri za socijalnu skrb njihove podatke također ne upisuju u aplikaciju.

Ministarstvo će školama isplatiti sredstva za nabavu udžbenika za učenike koji ostvaruju pravo na njihovo financiranje, a škola ih je dužna nabaviti za svoje učenike.