Ostvarivanje prava na besplatne udžbenike

Autor: Valentina Kardaš, 21. 8. 2020.

Poštovani učenici i roditelji!

Donosimo vam informacije o tome tko sve može ostvariti pravo na besplatne udžbenike u šk. god. 2020./2021.

Detaljnije upute pročitajte pod opširnije.

Eksperimentalni program „Škola za život“ provodio se u školskim godinama 2018./2019. i 2019./2020. Svim su učenicima škola koje su sudjelovale u eksperimentalnom programu bili osigurani eksperimentalni nastavni materijali financirani iz Europskog socijalnog fonda u sklopu projekta Podrška provedbi Cjelovite kurikularne reforme (CKR).

Kako je eksperimentalni program završen, Ministarstvo znanosti i obrazovanja neće nabavljati udžbenike za učenike koji su sudjelovali u programu, osim, sukladno Odluci o financiranju obveznih udžbenika za učenike srednjih škola u Republici Hrvatskoj za školsku godinu 2020./2021. (Narodne novine, broj 66/2020.) koji su članovi kućanstva koje je do 31. kolovoza 2020. godine utvrđeno kao korisnik zajamčene minimalne naknade ili članovi kućanstva osobe koja je do 31. kolovoza 2020. godine utvrđena kao korisnik naknade za nezaposlene hrvatske branitelje iz Domovinskog rata i članove njihovih obitelji. Također, pravo na besplatne udžbenike imaju učenici djeca smrtno stradalih pirotehničara te pirotehničara s invaliditetom od 100 % oštećenja organizma te učenici koji imaju pravo na besplatne udžbenike temeljem Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata.